Ettekannete sisukokkuvõtted
Kevad 2004/2005

Mati Karelson
Tehnosiire - müüdid ja tegelikkus
25. jaanuar 2005

2003.a. sügisest alustas Tartu Ülikooli majandusteaduskonna juures rahvusvaheline magistriõppe programm "Ettevõtlus ning tehnoloogia juhtimine (/Entrepreneurship and technology management/)". Programm valmis koostöös Suurbritannia, Hollandi ja Itaalia ülikoolide ja teadusasutustega, aga ka TTÜ-ga (R. Küttner), eesmärgiga anda kraadikoolitust nn. tehnoloogia /management/'i alal. Programmi üheks õppeaineks on "Tehnoloogia ülekanne", mille mõningaid osasid tutvustaksin ettekandes tingliku pealkirja all "Tehnosiire - müüdid ja tegelikkus".

Meeme Põldme
Mida võiks (peaks) igaüks teadma materjalide kokkusobivusest ja korrosioonist
8. märts 2005

Seoses tavaelus (kodus, ehitistes, rajatistes, looduskeskkonnas) olevate ja kasutatavate materjalide suureneva hulgaga on tõusnud terves maailmas tõsiseks probleemiks erinevate materjalide kokkusobivus-kokkusobimatus. Kui kaks erinevat materjali keemiliste omaduste põhjal kokku ei sobi, võib tagajärjeks olla kas ühe või siis mõlema materjali osaline või täielik hävimine ehk korrosioon.

Kõnesoleval seminaril räägin Eestis esinenud juhtumitest, milledes kontaktis olevad materjalid ei ole olnud konkreetses keskkonnas kokkusobivad. On tekkinud kahjustusi, millede parandamine nõuab miljoneid kroone. Näiteks oli üks kodune korrosioonijuhtum, kus korrodeerusid õmblusmasinad, millega õmmeldi lasteriideid. Üks kallimatest juhtudest oli Rakveres, kus materjalide valimise eksimuse(vigade) tõttu korrodeerusid kinni 106 m sügavusega puurkaevude roostevabade torude keermesliited. Enamlevinud on Eestis probleemid järgmiste materjalidega: metallid (terased, alumiinium, tsink, vask), betoonid, krohvid, liimid, värvid, pahtlid, puit.

Hiie Hinrikus
Kas aju mõjutab ainult keemia?
22. märts 2005

Sissejuhatus: "Ravi eesmärgiks on krambihoogude esilekutsumine"
Elektromagnetilised protsessid ajus, aju bioelektriline aktiivsus
Uurimismeetodid - MEG, EEG, fMRI
Elektroentsefalograafia - signaali teke, registreerimisviisid
Välise elektromagnetvälja mõju - soojuslik, mittesoojuslik mõju
Bioloogilised efektid - mõju valkudele, neuronitele
Tervisekaitse piirväärtused raadiokiirgusele
Mobiiltelefoni mõju - erinevate arvamuste diskussioon

Tea Hunt
E-kursuse loomine
05. aprill 2005

E-kursuse loomine Insenerigraafika keskuse "Kujutav geomeetria I" (2003-2005) näitel.
Veebikursustele esitatavad nõuded, õppejõu töökoormus, probleemid ja lahendused.

Karl Loide
Elementaarosakesed
19. aprill 2005

Tänapäeva ettekujutus elementaarosakestest ja nendevahelistest jõududest: millised on "tõeliselt" elementaarsed osakesed, millist rolli nad mängisid Universumi tekkimisel ja selle edasises saatuses.

Feliks Kaplanski
Vortex rings: asymptotic theory and applications
03. mai 2005

Eestikeelne sisukokkuvõte ingliskeelsele ettekandele:
Keerisrõngad: asümptootiline teooria ja selle rakendused

Töö käsitleb viskoosse keerisrõnga muutumist õhukesest paksukujuliseks kasutades täiustatud assümptootilist lahendit, mille puhul on rakendatud ruumiliselt ühesugust triivi Navier-Stokes'i võrrandite esimese astme lahendile. Mudel on kooskõlas teoreetiliste ja eksperimentaalsete tulemustega rõnga moodustumise staadiumis ja sellele järgnevas staadiumis.

Teoreetilisi tulemusi rakendatakse optimaalse keerisrõnga moodustamise kirjeldamisel ja mootorite sissepritse protsessi modelleerimisel.

Rein Mägi
E-õppematerjalide võimalusi
17. mai 2005

Konkreetsete näidete varal tutvustatakse ja analüüsitakse tudengite iseseisvaks õppeks tehtud materjale: eneseteste, näidisülesandeid, õppevideoid. Seminar võiks innustada ja julgustada teaduskonna õppejõude E-õppematerjalide kasutamisel.

Seminaride ajakava

Tallinna Tehnikaülikool, Ehitajate tee 5, 19086 Tallinn
| ????
Siseveeb | ÕIS | Kontakt
(old) validate