Keemia Instituut 1947-2002

Instituudis valminud väitekirjad

Siia on koondatud aspirantide ja töötajate poolt Keemia Instituudis teostatud ja siinse teadustemaatikaga seotud doktori- ja kandidaaditööd. Kandidaaditööde kaitsmised toimusid reeglina aastatel 1954-1976 ENSV Teaduste Akadeemias ja 1977-1991 Keemia Instituudis. Vastava teaduskraadi diplom väljastati NSVL Kõrgema Atestatsioonikomisjoni poolt. Suurem osa nendest töödest klassifitseerusid keemia- või tehnikateaduste valdkonda. Filosoofiadoktori dissertatsioonid (ilmunud inglisekeelsete trükistena) loodusteaduste või tehnikateaduste alal aastatel 1999-2002 kaitsti Tallinna Tehnikaülikooli keemiateaduskonnas.

Kokku teostati ja kaitsti Keemia Instituudi 56-aastase eksistentsi jooksul 12 doktoritööd (DSc), 95 kandidaaditööd (PhD) ja 9 filosoofiadoktori (PhD) tööd.

Doktoritööd

Olaf Eisen (1967): Tahkete kütuste töötlemisel saadud õlide analüüsi meetodid ja Eesti põlevkivi keemiline koostis.

Samuil Faingold (1963): Uurimus põlevkiviõli süsivesinike keemiast ja tehnoloogiast.

Aleksandra Fomina (1962): Kukersiidi keemilist loomus ja teke.

Mark Gubergrits (1962): väitekiri käsitles kukersiidi termilist töötlemist.

Mihkel Kaljurand (1991): Dünaamiliste protsesside kromatograafiline analüüs.

Uuve Kirso (1980): Fenoolide reaktsioonivõimelisus oksüdeerimisreaktsioonides.

Ilmar Klesment (1970): Hapnikuühendite kromatograafia.

Ludmilla Kudrjavtseva (1984): Normaalseid alkeene ja alküüne sisaldavate süsteemide termodünaamilised omadused ja nende arvutus.

Endel Küllik (1990): Impulss-termokromatograafia - keerulise koostisega süsteemide füüsiko-keemiliste uurimiste uus meetod.

Koit Lääts (1973): Küllastamata ühendite halogeenühenditega katioonse telomerisatsiooni mehhanism ja kineetika.

Helle Martinson (1990): Keemiateaduse ja -tööstuse areng Eestis - ajaloolis-teaduslooline analüüs (17. sajand-1980. aastad).

Guido Rajalo (1984): Allüülsete kloorühendite sünteesi protsesside kineetika.

Kandidaaditööd

Veiko Allikmaa (1990): Individuaalsete amiidorühma sisaldavate polüfunktsionaalsete pindaktiivsete ainete süntees ja omaduste uurimine. Juh tehn-dr S. Faingold ja keemiakand A. Kuusk.

Tamara Alumäe (1954): väitekiri käsitles põlevkivi oksüdeerumist.

Ivo Arro (1964): Kamberahjudes toodetud põlevkiviõli aromaatsete süsivesinike koostisest. Juh tehn-kand O. Eisen.

Virginia Arro (1971): Mõningate α,ω-dibromokarboksüülhapete ja nende etüülestrite amineerimis- reaktsioonide uurimine. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret.

Edgar Arumeel (1963): Põlevkivibensiinide keemilise koostise uurimine gaasikromatograafilise meetodiga. Juh tehn-kand O. Eisen.

Larissa Belykh (1983): Benzo(a)püreeni ja fenoolide keemilise ja bioloogilise oksüdeerimise kineetika vesilahuses. Juh. keemiadr U. Kirso ja biol-kand D. Stom.

Natalja Bernovskaja (1973): Erineva struktuuriga fenoolide mikrobioloogilise oksüdeerimise kineetika. Juh tehn-dr M. Gubergrits ja keemiakand U. Kirso.

Jevgenia Bondar (1982): Sapropeliitpõlevkivide orgaanilise aine struktuuri uurimine lämmastikhappelise oksüdeeriva lõhestamise meetodiga. Juh keemiadr. A. Fomina ja tehn-kand. R. Veski.

Berta Brodskaja (1954): väitekiri käsitles põlevkivi allmaatöötlemist.

Zinaida Degterjeva (1962): Kukersiidi kerogeeni lämmastikhappeline oksüdeeriv destruktsioon. Juh tehn-dr A. Fomina.

Svjatoslav Doilov (1968): Põlevkivi-kukersiidi töötlemise produktide termilise ja oksüdeeriva pürolüüsi protsesside uurimine. Juh tehn-dr M. Gubergrits ja A. Milk.

Alfred Elenurm (1960): Diktüonema kiltkivi termiline töötlemine tahke soojuskandja meetodil. Juh tehn-kand A. Kõll.

Anne Elvelt (1977): Küllastamata süsivesinike füüsikalis-keemiliste omaduste uurimine. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiakand L. Kudrjavtseva.

Ants Erm (1967): Isopreeni ja äädikhappe telomerisatsioonireaktsiooni uurimine happeliste katalüsaatorite manulusel. Juh keemiakand K. Lääts.

Maila Hannus (1975): Fenoolide ja Benzo(a)püreeni degradatsioon aktiivmudaga puhastamise protsessides. Juh keemiakand. U. Kirso ja tehn.-dr M. Gubergrits.

Heino Heinlo (1973): Mõningatest trüpsiini autolüüsi iseärasustest inhibiitori manulusel ja puudumisel. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret.

Enn Heinsoo (1986): Tselluloosmaterjalide termodestruktsioon: reaktsiooni kemism, lisandite mõju ja uurimismetoodika. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret.

Irina Härsing (1988): Vanaadium(V) ja (IV) toime sulfitiga vanaadiumi happelistest lahustest eraldamise protsessis. Juh oli Kiievist.

Aare Ignat (1987): Mõningate hüdroksü-ühendite faasidevaheline jaotumine ning termodünaamilised omadused lõpmatu lahjendusega lahustes. Juh tehn-kand L. Mölder.

Natalja Irha (1987): Benso(a)püreeni oksüdeerimine Läänemere vetikate manulusel. Juh. keemiadr U. Kirso.

Aleksei Ivanov (1972): Süsivesinike hüdrogeniseerimine ja dehüdrogeniseerimine reaktsioon-gaasikromatograafilisel analüüsil. Juh keemiadr O. Eisen.

Ille Juul (1972): Vanaadiumi, molübdeeni ja volframi iooniflotatsiooni uurimine. Juh tehn-kand R. Koch.

Jaan Jõers (1973): Alküülfenüületüül alkoholide ja nende pindaktiivsete derivaatide süntees. Juh tehn-dr S. Faingold.

Ivar Järving (1991): Looduslike prostaglandiinide ja tromboksaan A2 metaboliitide saamine. Juh tehn-dr Ü. Lille ja keemiakand N. Samel.

Mihkel Kaljurand (1979): Arvutite kasutamine kromatograafias. Juh keemiakand E. Küllik.

Tõnis Kanger (1990): Bitsüklilised oksiraanid ja liitiumalküniid/BF3 reagent prostaglandiinide enantiomeersete vaheühendite sünteesis. Juh tehn-dr Ü. Lille ja keemiakand M. Lopp.

Kaljo Karolin (1968): Uurimus leelise toimest aromaatsetele hüdroksüülühenditele.

Tiina Karu (1973): Benso(a)püreeni ja mõningate fenoolide aktiveeritud oksüdatsiooni kineetika. Juh tehn-dr M. Gubergrits ja keemiakand U. Kirso.

Anne Kasberg (1970): Põlevkiviõli hapnikuühendite uurimise kromatograafilised meetodid. Juh tehn-kand I. Klesment.

Henno Kiik (1969): väitekiri käsitles pindaktiivsete ainete sünteesi.

Ilmar Kirjanen (1979): Homogeense katalüütilise telomerisatsiooni reaktori arvutus ja protsessi uurimine. Juh tehn-kand G. Rajalo.

Uuve Kirso (1967): Fenoolide oksüdeerimise kineetika vesilahustes molekulaarse hapniku ja elektrilaengute toimel. Juh tehn-dr M. Gubergrits.

Helle Kirss (1975): Vedeliku-auru tasakaalu uurimine kaksiksüsteemides, mis sisaldavad n-alkeene ja tiofeeni, ja vedeliku-auru tasakaalu arvutamine kolmiksüsteemides. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiakand L. Kudrjavtseva.

Aleksander Kitsnik (1978): Kukersiit-põlevkivi süvarikastamisprotsessi uurimine ja rikastamis¬tehnoloogia väljatöötamine. Juh tehn-kand R. Koch.

Silvia Kivirähk (1975): Uurimus küllastatud α,ω-dikarboonhapete segudest polüestrite ja polüesteruretaanide sünteesis. Juh keemiadr G. Kolesnikov ja keemiadr A. Fomina.

Ilmar Klesment (1960): Aromaatsete süsivesinike eraldamine põlevkiviõli kergetest fraktsioonidest. Juh tehn-kand S. Faingold.

Mihkel Koel (1989): Korrelatsioonkromatograafia arendamine ja kasutamine orgaaniliste ainete määramiseks vees. Juh keemiakand E. Küllik.

Avo-Paul Kogerman (1970): Individuaalsete terpeensete ühendite isopreeni klorotelomeeridest sünteesi võimalused kasutades reaktsiooni dimetüülaniliiniga.. Juh keemiakand K. Lääts.

Andres Kollist (1981): Mõnede punavetikate geelistuvate polüsahhariidide uurimine. Juh keemiadr O. Eisen ja T. Püssa.

Manivald Korv (1957): Põlevkivi bensiini katalüütiline töötlemine. Juh tehn-kand S. Faingold.

Raissa Krasnoštšokova (1970): Hapnikühendite hüdreerimise ja dehüdreerimise uurimine reaktsiooni-gaasikromatograafiaga. Juh tehn-kand I. Klesment.

Igor Kudrjavtsev (1959): Väävelhappe toime põlevkiviõli keskfraktsioonide neutraalsele osale. Juh keemiakand A. Kõll.

Karl Kuiv (1960): Termilise töötlemise protsessi mõju põlevkivi-kukersiidi soojusomadustele. Juh tehn-kand M. Gubergrits.

Kai Kuningas (1983): C6-C14 n-alkeenide ja n-alküünide kompleksimoodustumise ja väljumisaja gaasikromatograafiline uurimine. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiadr S. Rang.

Arno Kuusk (1974):Amfolüütsete pindaktiivsete ainete omadused ja süntees lähtudes akrüülhappest ja alkeenidest. Juh tehn-dr S. Faingold.

Endel Küllik (1966): Looduslike ja keemiliste kiudainete analüüs pürolüüsi-gaasikromatograafilisel meetodil. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret.

Lilja Lahe (1972): Polütsükliliste aromaatsete süsivesinike analüüsi metoodika ja sisaldus põlevkiviõlides. Juh keemiadr O. Eisen.

Tatjana Lesment (1969): Isomerisatsioonireaktsiooni uurimine bensooli okteenidega alküleerimisel. Juh tehn-dr S. Faingold.

Neila Lillep (1981): Preparaadi „Nerosiin“ mõju uurimine mulla ja taimede orgaanilisele ainele. Juh keemiadr A. Fomina ja keemiadr I. Klesment.

Margus Lopp (1981): Prostaglandiinide lähtesüntonite ja 11-desoküprostaglandiinide kupraatmeetodil sünteesi uurimine. Juh tehn-dr Ü. Lille.

Hans Luik (1987): Põlevkivide orgaanilise aine termiline destruktsioon vedeldamise, hüdrogenisatsiooni ja pürolüüsi meetoditel. Juh tehn-kand I. Klesment.

Madis Lõhmus (1989): Prostaglandiinide ja nende vaheühendite lahutamine kasutades vedelikkromatograafiat. Juh tehn-dr Ü. Lille ja keemiakand M. Lopp.

Ello-Ragne Maremäe (1976): Diktüoneema-põlevkivide tuha komplekse väävelhappelise töötlemise uurimine. Juh tehn-kand R. Koch.

Mart Marguste (1964): Tolmu moodustumisest teralise põlevkivi termilisel töötlemisel tahke soojuskandjaga. Juh tehn-dr M. Gubergrits.

Ivar Martin (1991): Prostaglandiin 16,16-dimetüül-15keto-B1 oligomeeride süntees ja nende toime oksüdatiivsele fosforeerimisele mitokondrites. Juh tehn-dr Ü. Lille.

Nikolai Maspanov (1985): Pindaktiivsete ainet kompositsiooni süntees ja nende kolloid-keemilised omadused. Juh tehn-dr S. Faingold.

Vello Mihkelson (1965): Kahealuseliste fenoolide eraldamine põlevkiviõlist.

Arnold Milk (1959): Põlevkivi-kukersiidi kvaliteedi mõju tema termilise töötlemise protsessile. Juh tehn-dr M. Gubergrits.

Elvi Muks (1975): Isopreeni ja tema hüdrokloriidide katioonse telomerisatsiooni uurimine. Juh keemiadr K. Lääts.

Andrei Murel (1984): Amfolüütkandjate süntees, omadused ja kasutamine. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret.

Sibille Müller (1970): Küllastatud alifaatsete dikarboksüülhapete dimetüülestrite ümberesterdamis- ja hüdrolüüsireaktsioonide uurimine. Juh. keemiadr A. Fomina ja keemiakand A. Männik.

Aleksander-Mati Müürisepp (1979): n-Alkeenide ja n-alküünide dissotsiatiivne ionisatsioon. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiakand S. Rang.

Liia Nappa (1964): Lämmastiku keemiline olemus diktüoneemakilda kerogeenis Juh keemiadr A. Fomina.

Anne Orav (1972): Küllastamata süsivesinike lahutamisvõimaluste uurimine gaasikromato¬graafilisel meetodil. Juh keemiadr O. Eisen.

Enn Otsa (1982): Isomeersete n-alküünide füüsiko-keemilised omadused ja neid sisaldavate lahuste termodünaamiliste omaduste uurimine. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiadr L. Kudrjavtseva.

Liia Paalme (1959): Gaasi ja puistematerjali voolude liikumise ja jagunemise uurimine põlevkivi termilisel töötlemisel. Juh tehn-kand M. Gubergrits.

Rein Palvadre (1966): Molübdeeni, volframi ja vanaadiumi sorptsiooni- ja eraldamisprotsesside uurimine ioniitidel. Juh dr I. Plaksin.

Maret Pank (1984): Bacillus brevis metallproteinaasi eraldamine ja omadused. Juh ENSV TA korr-liige O. Kirret ja keemiakand A. Aaviksaar.

Omar Parve (1990): Prostatsükliini karbanaloogide süntees. Juh tehn-dr Ü. Lille ja keemiakand M. Lopp.

Linda Pobul (1958): Eesti kukersiit-põlevkivi kerogeeni oksüdaeerimine leeliselise permanganaadiga. Juh tehn-kand A. Fomina.

Reet Priiman (1970): väitekiri käsitles alküülarüülsulfonaatide oksüdatsiooni.

Vera Punga (1973): Põlevkivitaimekasvustimulaatori keemiline loomus ja toime. Juh keemiadr A. Fomina ja tehnikakand Z. Degterjeva.

Heino Rang (1965): Võimalusi pestitsiidide saamiseks põlevkiviõlist. Juh keemiakand A. Kõll ja keemiakand K. Lääts.

Silvia Rang (1962): Eesti põlevkivibensiini individuaalsest keemilisest koostisest. Juh tehn-kand O. Eisen.

Helju Raude (1966): Tunnelahjudes toodetud põlevkiviõli üle 200 kraadi keevate fraktsioonide süsivesinikosa uurimismetoodika ja keemiline koostis. Juh tehn-kand O. Eisen.

Saima Saluste (1967): Põlevkivi fenoolide koostise uurimine kromatograafiliste meetoditega. Juh tehn-kand O. Eisen.

Nigulas Samel (1983): Prostaglandiinide preparatiivne biokeemiline süntees. Juh tehn-dr Ü. Lille.

Malle Schmidt (1990): Konjugeeritud alkadieenide telomerisatsioon alkoksüklorometaanidega ja juvenoidide süntees. Juh keemiadr K. Lääts.

Kaarel Siirde (1983): Mono- ja seskviterpeensete hapnikderivaatide selektiivne saamine isopreeni klorotelomeeridest. Juh keemiadr K. Lääts ja keemiakand A. Erm.

Enno Silver (1962): väitekiri käsitles põlevkivi rikastamist suspensioonis. Juh tehn-kand R. Koch.

Igor Shevtchuk (1984): Benso(a)püreeni ja fenoolide oksüdatsioon füüsikalis-keemilistes ja bioloogilistes süsteemides. Juh tehn-dr M. Gubergrits.

Ada Sumberg (1983): Põlevkivide orgaanilise aine struktuuri uurimine termilise destruktsiooni meetoditega. Juh. tehn-kand K. Urov.

Andres Talvari (1976): Monoasendatud tsüklopenteenide ja - tsüklohekseenide mass-spektromeetriline uurimine. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiakand S. Rang.

Signe Teng (1972): Allüülset tüüpi terpeensete halogeenühendite keemiliste muutuste mõningatest seaduspärasustest. Juh keemiakand K. Lääts.

Helju-Ruth Tomson (1968): Uurimusi alküülarüülsulfonaatide tüüpi pindaktiivsete ainete sünteesi alal. Juh tehn-dr S. Faingold.

Toomas Tomson (1963): Alküülarüülsulfonaatide süntees põlevkiviõli süsivesinike baasil. Juh tehn-kand S. Faingold.

Merike Toome (1977): Aseotroopsete omaduste uurimine ja arvutus kolmiksüsteemides. Juh keemiadr O. Eisen ja keemiakand L. Kudrjavtseva.

Marina Trapido (1986): Kantserogeensete PAH-de jaotus ning nende seire (Läänemere regiooni veekogude näitel). Juh bioloogiadr I. Veldre.

Vladimir Chernõshov (1980): Asendatud eteenide katioonne telomerisatsioon allüülhalogeniididega. Juh keemiadr K. Lääts ja kand H. Rang.

Helje Urbel (1980): Etüleenoksiidi ja alküülbenseenide vahelise reaktsiooni, alküülaromaatsetest alkoholidest saadud pindaktiivsete ainete sünteesi ja omaduste uurimine. Juh tehn-dr S. Faingold.

Eda Urmet (1977): Tahkekütuste orgaanilise aine uurimine kromatograafiliste meetoditega. Juh keemiadr I. Klesment.

Viive Vahesaar (1970): Uurimusi Eesti põlevkiviõli fenoolide kromatograafia alal. Juh tehn-kand I. Klesment.

Rein Veski (1969): Alifaatsete dikarboksüülhapete ja taimekasvustimulaatorite keemilise tehnoloogia väljatöötamine kukersiidi kerogeenist. Juh keemiadr A. Fomina.

Heli Voore (1964): Aromaatsete süsivesinike alküleerimine C5-C12 alkeenidega. Juh tehn-dr S. Faingold.

Valentina Võssotskaja (1987): Põlevkivide mineraalosa mõju termilise lagunemise saaduste saagisele ja koostisele. Juh keemiadr I. Klesment ja tehn-kand. K. Urov.
___________________________

Moskvasse suunati aspirantuuri ja kaitsesid seal kandidaaditöö Tiit Kaal, Helle Kaar (Martinson), Jüri Kaup, Aili Kolk (Kogerman), Avo Männik ja Pärja Nirk.

Filosoofiadoktori väitekirjad (PhD)

Reet Koljak (2001): Uued rasvhapete dioksügenaasid korallidest Plexaura homomalla ja Gersemia fruticosa . Juh prof. N. Samel ja keemiakand I. Järving.

Marina Kudrjashova (2000): Faktoranalüüsi rakendusi termokromatograafias ja protonisatsiooni uuringutes. Juh prof. M. Kaljurand.

Ruth Kuldvee (1999): Proovi komputeriseeritud sisestamine ioonkromatograafias ja kapillaarelektroforeesis. Juh prof M. Kaljurand.

Andrus Metsala (1997): Mikrokanooniline kiiruskonstant molekulisisese võnkeenergia mittetasakaalulise jaotumise ning selle piiratud ümberjaotumise korral Slateri monomolekulaarsete reaktsioonide teooria põhjal.

Anne Paju (2001): Prokiraalsete ja ratseemiliste ketoonide asümmeetriline oksüdatsioon Sharplessi katalüsaatori manulusel. Juh prof. M. Lopp.

Janek Peterson (2002): PAMAM dendrimeeride süntees, struktuuri iseloomustamine ja modifitseerimine. Juh prof. M. Lopp.

Kalle Truus (1994): Punavetikate Ahnfeltia tobuchiensis agaroosi struktuuri ja modifitseerimise uurimine. Juh akad. O. Eisen.

Merike Vaher (2002): Toatemperatuuril vedelate soolade kasutamine taustelektrolüütidena kapillaarelektroforeesis. Juh keemiakand M. Koel ja prof. M. Kaljurand.

Külliki Varvas (1999): Arahidoonhappe ensümaatiline oksüdatsioon korallis Gersemia fruticosa. Juh keemiakand N. Samel.
_________________________

Väitekirjade andmed saadi autoritelt, nende endistelt kolleegidelt, internetist ja alltoodud teatmeteostest.
1. H. Martinson. Keemia Instituudi teaduslik kaader 1947-1972. Tallinn 1973, 22 lk.
2. Eesti NSV Teaduste Akadeemias kaitstud väitekirjad 1954-1970. Koostanud L. Liblik, Tallinn 1973, 170 lk.
3. Eesti NSV Teaduste Akadeemias kaitstud väitekirjad 1971-1976. Koostanud L. Liblik, Tallinn 1978, 150 lk.
4. Eesti teadlaste biograafiline leksikon. Entsüklopeediakirjastus 2000 ja 2005 (kaks köidet, A-M).

Parandused ja täiendused esitage Elvi Muksile, tel 620 2816, muks[at]chemnet.ee

Asutuse Keemia Instituut 1947-2002 ajalugu ja lugusid, sisukord

Koostas Elvi Muks

Tallinna Tehnikaülikool, Ehitajate tee 5, 19086 Tallinn
| EST
Siseveeb | ÕIS | Kontakt
(old) validate