KKY3153 Anorgaaniline keemia: infoleht

Õppeaine eesmärk

Anorgaanilise keemia kursuse eesmärgiks on tutvustada kuulajaid kõigi teadaolevate keemiliste elementidega: nende saamise, omaduste, tähtsamate ühendite ja kasutusaladega. Peamine rõhk on peaalarühmade elementidel. Üleminekumetallidel jõuame peatuda suhteliselt põgusalt, siiski võtab viimatimainitud elementide suure arvu tõttu seegi tutvus mitu täispikka loengut. Lisaks sisaldab kursus kaks teoreetilisemat laadi peatükki: hapete ja aluste teooria ning kompleksühendite teooria. Ülevaade antakse ka anorgaanilise keemia nomeklatuurist.

Harjutustundides tutvute pH arvutamisega mitmesugustes vesilahustes, õpite teostama ainete lahustuvusega seotud arvutusi, samuti õpite kirjutama redoksreaktsioonide võrrandeid ja otsustama nende toimumise tingimuste ja suuna üle.

Õppejõud

Loeng: prof. Toomas Tamm, IV-415, vastuvõtt esmaspäeviti 10.30-12.30, muudel aegadel ainult eelneva kokkuleppe korras.
Harjutustunnid: dots. Meeme Põldme, lekt. Andres Trikkel.

Maht

Kaks loengu- ja kaks harjutustundi nädalas, 3,0 AP, lõpeb eksamiga.

Praktikum

Eksamieelduseks on arvestus aines KKY3152 Anorgaaniline keemia -- praktikum. Kui Te pole seda ainet deklareerinud, tehke seda kohe!

Eeldusaine

KKY3040 Keemia alused või KKY3650 Aine ehitus. Kui eeldusaine eksam on sooritamata või tulemus selles `0', siis anorgaanilise keemia praktikumi, harjutustundidesse ja eksamile ei pääse. `Anorgaaniline keemia' omakorda on eeldusaineks tüüpõppekavas teise õppeaasta sügissemestril loetavale `Analüütilise keemia' kursusele.

Õpikud

Eesti keeles: H. Karik, U. Palm, V. Past: Üldine ja anorgaaniline keemia. Tallinn, `Valgus', 1981.
R. Ott, A. Piksarv, E. Talts: Keemia ülesannete kogu. Tallinn, `Valgus', 1983.
A. Trikkel: Keemia alused (juhendmaterjal...). Tallinn, TTÜ 1996.

Vene keeles: N. S. Ahmetov: Obschajha i neorganicheskaja himija. Moskva, "Võshaja shkola", 1981.

Inglise keeles: S. S. Zumdahl: Chemistry. D. C. Heath and Co., 1989.

Telefonid

Mobiiltelefonide (aga ka teiste elektroonikaseadmete) helisemine, piiksumine või muu häälitsemine, samuti telefoniga vestlemine loengu ajal ei ole lubatud. Palun õppige oma telefoni helinat välja lülitama!

WWW kodulehekülg

(Lehekülg kolinud; viited kõrvaldatud - veebruar 2003)
Kodulehel on saadaval loengukonspekt PDF-formaadis, semestri lõpupoole ka info eksami kohta, hinded, jm. Samas on ka viited lekt. Andres Trikkeli koostatud materjalidele, sh harjutusülesandeid ning alternatiivne loengukonspekt.

Konspekt

Vähendatud koopiad loengus kasutatavatest kiledest on kopeerimiseks saadaval IV õppehoone esimesel korrusel (klaasboksis) asuvas paljunduskeskuses ning õppeaine koduleheküljel. Uue loengu konspekt ilmub sinna päev-paar enne loengut. Soovitatav on teha neist endale koopiad enne loengule tulemist. Loeng toimub tempos, mis ei võimalda kõike öeldut ega kiledel esitatut üles kirjutada.

Palun teatage mulle kõigist tehnilistest probleemidest seoses koduleheküljega!

Kursuse arvestamine ja hindamine

Harjutustundide käigus tuleb sooritada kaks kontrolltööd (ülesanded) --- orienteeruvalt semestri 6. nädalal ja 14. nädalal. Kummalegi tööle võimaldatakse ainult üks järeltöö võimalus. Kui järeltöö tulemus on madalam kui põhitöö oma, arvestatakse põhitöö tulemust. Mõlemal korral mitteosalenu punktisummaks arvestatakse null.

Praktikumide käigus tuleb sooritada seitse praktilist tööd. Semestri 14. nädala lõpuks (neil rühmadel, kelle üks praktikum langeb riigipühale --- 15. nädala lõpuks) peab olema sooritatud 5 tööd 7-st, vastasel korral töödega jätkata ei lubata. Semestri eelviimasel või viimasel nädalal toimub praktikumi raames kontrolltöö, mille edukas sooritamine (> 50%) on lisaks seitsme praktilise töö sooritamisele eelduseks arvestuse saamisel. Arvestus peab olema sooritatud eksamipäeva eelõhtuks.

Eksami päevaks praktikumis arvestust mittesaanutel on võimalus arvestust saada kuni sessiooni lõpuni, kuid eksamile nad ei pääse ja saavad protokolli kirja `mitteilmunud' ning peavad sooritama järeleksami. Järeleksamile tuleb eraldi registreeruda.

Sessiooni lõpuks arvestust mittesaanutel tuleb praktikum järgmisel kevadel uuesti deklareerida ja sooritada ning alles seejärel (kevadsessil 2003) pääsevad nad eksamile.

Hinne kursuse eest moodustub järgmiselt:

Esimene kontrolltöö: 20%
Teine kontrolltöö: 20%
Eksam: 60%

100%

Järeleksamid

Järeleksameid aines KKY3040 Keemia alused on võimalus sooritada järgmistel aegadel:

2001/2002 õppeaasta kevadsessiooni ajal
2002/2003 õppeaasta sügissemestri eelnädalal
2002/2003 õppeaasta talvise sessiooni ajal (kaks võimalust eri aegadel)

Järeleksameid aines KKY3153 Anorgaaniline keemia on võimalus sooritada järgmistel aegadel:

2002/2003 õppeaasta sügissemestri eel
2002/2003 õppeaasta talvise sessiooni ajal (kaks võimalust eri aegadel)
2002/2003 õppeaasta kevadsemestri eelnädalal

Täpsemat infot saab nädal enne vastava tähtaja saabumist õppejõu käest.

Tallinna Tehnikaülikool, Ehitajate tee 5, 19086 Tallinn
ENG | EST
Siseveeb | ÕIS | Kontakt
(old) validate