YKI0020 Keemia alused: infoleht

Õppeaine eesmärk

Keemia alused on Matemaatika-loodusteaduskonna ja Keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskonna esmakursuslastele mõeldud kursus (enamikes õppekavades valikainena), mille eesmärgiks on kõigi tudengite viimine samale tasemele edasiste keemiakursuste omandamiseks.

Osaliselt kordame keskkoolis õpitut (eriti esimestel nädalatel), kuid kursuse teisel poolel (umbes oktoobri keskpaigast) asume uurima aatomi ja molekulide ehitust, keemilist sidet, molekulidevahelisi jõude. Selles osas on uue materjali osakaal palju suurem ja saadavad teadmised tulevad kasuks kogu järgnevas stuudiumis.

Kui olete keskkoolis hoolikalt keemiat õppinud, võivad esimesed loengud tunduda Teile kasutu ajaraiskamisena ning võib tekkida soov kursuse kuulamisest loobuda. Ärge laske end sellest näivast kergusest eksitada, eelmiste aastate kuulajaskond on tunnistanud, et kuu või paar hiljem läheb kursus raskemaks ja keskkoolis nägemata materjali osakaal suureneb. Siis enam loengute külastamiseta välja ei vea.

Harjutustundides tutvute keemiaülesannete mõningate põhitüüpidega ja nende lahendusvõtetega. Harjutustundide programm on seotud loengutes läbivõetavaga, mistõttu on soovitatav enne harjutustundi minekut viimaste loengute materjal üle korrata.

Praktikumides (mida on vaid neli korda semestri jooksul) õpite tundma tähtsamaid laboratoorse töö võtteid, samuti kinnistavad ja täiendavad praktilised tööd loengu- ja harjutustundide materjali.

Õppejõud

Loeng: prof. Toomas Tamm, IV-415, vastuvõtt neljapäeviti 10.00-12.00, muudel aegadel ainult eelneva kokkuleppe korras.
Harjutused: mag. Maria Kulp, Keemia Instituut 117,
ass. Merike Peld, IV-B-114.
Praktikumid: mag. Maria Borissova, IV-B-114,
mag. Maria Kulp, Keemia Instituut 117,
dots. Ellen Talimets, IV-411,
mag. Merle Uudsemaa, IV-411.

Maht

Kaks tundi loenguid iga nädal, harjutused a 2 tundi üle nädala, praktikumid 4 tundi korraga, neli korda semestris (jälgige tunniplaani!); 3,5 AP, lõpeb eksamiga.

Õpikud

Eesti keeles:
H. Karik, U. Palm, V. Past: Üldine ja anorgaaniline keemia. Tallinn, `Valgus', 1981.
R. Ott, A. Piksarv, E. Talts: Keemia ülesannete kogu. Tallinn, `Valgus', 1983.
A. Trikkel: Keemia alused (juhendmaterjal...). Tallinn, TTÜ 1996.
V. Kallast: Aatomi ehitus, keemiline side. Tallinn, TTÜ 1997.

Inglise keeles: S. S. Zumdahl: Chemistry. D. C. Heath and Co., 1989.
J. E. Huheey, E. A. Keiter, R. L. Keiter: Inorganic Chemistry, HarperCollins, 1993.

WWW kodulehekülg

http://www.chem.ttu.ee/yki/keemia_alused
Leheküljele saab ka TTÜ kodulehelt http://www.ttu.ee/: Struktuur (Akadeemiline) --> Matemaatika-Loodusteaduskond --> Keemiainstituut --> Tudengile (konspektid) --> YKI0020 Keemia alused. Kodulehel on saadaval loengukonspekt PDF-formaadis, semestri lõpupoole ka kordamisküsimused, hinded, jm.

NB! Seoses Matemaatika-Loodusteaduskonna moodustamisega võib lehekülje aadress semestri jooksul muutuda! Vajadusel otsige Loodusteaduskonna või Keemiainstituudi alt.

Palun teatage mulle kõigist tehnilistest probleemidest seoses koduleheküljega!

Konspekt

Vähendatud koopiad loengus kasutatavatest kiledest on kopeerimiseks saadaval IV õppehoone esimesel korrusel (klaasboksis) asuvas paljunduskeskuses ning õppeaine koduleheküljel http://www.chem.ttu.ee/yki/keemia_alused. Uue loengu konspekt ilmub sinna päev-paar enne loengut. Soovitatav on teha neist endale koopiad enne loengule tulemist. Loeng toimub tempos, mis ei võimalda kõike öeldut ega kiledel esitatut üles kirjutada.

Vajalikud vahendid

Eelkõige harjutustundides, kindlasti eksamil, aga ka mõningates loengutes kaasatöötamiseks läheb Teil tarvis taskuarvutit. Kui plaanite uue arvuti ostu, siis valige nn. teaduslik kalkulaator (scientific calculator), mis suudab sooritada tehteid 10 astmetega ning võtta logaritme. Sellist arvutit läheb Teil tõenäoliselt tarvis ka teistes õppeainetes ja tulevikus oma töös. Neljatehtearvutist või veel enam mobiiltelefoni sisseehitatud arvutist jääb mitmete ülesannete lahendamisel vajaka.

Telefonid

Mobiiltelefonide (aga ka teiste elektroonikaseadmete) helisemine, piiksumine või muu häälitsemine, samuti telefoniga vestlemine loengu ajal ei ole lubatud. Palun õppige oma telefoni helinat välja lülitama!

Kursuse arvestamine ja hindamine

Harjutustundide käigus tuleb sooritada kontrolltöö, orienteeruvalt semestri 11--12. nädalal. Kontrolltööle võimaldatakse ainult üks järeltöö võimalus neile, kes ei saanud esimesel korral osaleda või soovivad tulemust parandada. Kui järeltöö tulemus on madalam kui põhitöö oma, arvestatakse põhitöö tulemust. Mõlemal korral mitteosalenu punktisummaks arvestatakse null.

Praktikumides tuleb sooritada neli praktilist tööd ning kirjalik kontrolltöö (viimasel praktikumil, mis on novembris või detsembris, sõltuvalt rühmast, kuhu satute). Auditoorse töö lõpu kuupäevaks peavad praktilised tööd olema teostatud; vastasel korral on eksamihindeks `null' ja tuleb aine järgmisel aastal uuesti deklareerida. Hiljemalt eksamipäeva eelõhtuks peavad olema esitatud ja positiivselt hinnatud laboritööde protokollid ning saavutatud vähemalt 60%-ne tulemus praktikumi kontrolltöös. Selle nõude täitmisega hilinenud võivad hiljem sooritada järeleksami.

Eksamisessiooni ajal tuleb sooritada kirjalik eksam, mis hõlmab loengumaterjali ning kahes viimases harjutustunnis käsitletut.

Hinne kursuse eest moodustub järgmiselt:

Kontrolltöö: 30%
Eksam: 70%

100%

Eeldusained

Keemia aluste kursusel eeldusaineid ei ole. Kursus ise on aga eelduseks kevadsemestril toimuvale Anorgaanilise keemia kursusele. Kui Te ei ole kevadsemestri alguseks sooritanud Keemia aluste eksamit positiivsele tulemusele, ei pääse Te anorgaanilise keemia kursust kuulama, mis omakorda ei võimalda Teil osaleda analüütilise keemia kursusel teise õppeaasta sügissemestril jne. Seega ärge lükake eksami sooritamist kaugesse tulevikku!

Need üliõpilased, kes ei osale sügissemestril Keemia aluste kursuses, peavad Anorgaanilise keemia kursusele pääsemiseks sooritama kirjaliku testi, mis mahult ja raskusastmelt on võrreldav Keemia aluste eksamiga.

Järeleksamid

Järeleksameid aines YKI0020 Keemia alused on võimalus sooritada järgmistel aegadel (igal korral üks võimalus):

2002/2003 õppeaasta talvise sessiooni ajal
2002/2003 õppeaasta kevadise sessiooni ajal
2003/2004 õppeaasta sügissemestri eelnädalal
2003/2004 õppeaasta talvise sessiooni ajal

Nimetatud ajad on esialgsed ja võivad muutuda. Lähemat infot saab alati Anorgaanilise keemia õppetoolist (IV-415, IV-416). Eksamisessioonide ajal leiab infot ka IV õppehoone 4. korruse teadetetahvlitelt ja ruumi IV-415 ukselt.

Tallinna Tehnikaülikool, Ehitajate tee 5, 19086 Tallinn
ENG | EST
Siseveeb | ÕIS | Kontakt
(old) validate